Jaké jsou ceny svatebních dodavatelů v dnešní době aneb Proč to “tolik” stojí a za co vlastně platíte?

Takto bych nazvala sérii článků, kterou pro Vás právě teď s holkama z naší “svatební agentury” Láskonky chystáme.

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, za co všechno zvládnete vyhodit úplně nesmyslné peníze
a u jakých položek počítáte každou korunu a jestli to “za to” vůbec stojí?!

Kolikrát týdně jdete s kamarádkou do kavárny a kolik jste ochotné zaplatit za kávu a dortík? Jak často kupujete oblečení či kosmetiku, kterou vlastně ani nepotřebujete a pak se na ni práší v poličce v koupelně?

Každý se při nákupech chováme malinko jinak, ovšem existuje pouze několik typů nákupního chování.

Cílem těchto článků ale není Vám dávat přednášky z marketingu, ale nechat Vás nahlédnout pod pokličku a přiblížit Vám, jak se tvoří cena,
respektive co se pod konkrétní cenou všechno skrývá, za co vlastně platíte, jak poznat kvalitu a jak si vybrat toho správného dodavatele.


Začneme-li focením –  v dnešní době existuje nepřeberné množství FOTOGRAFŮ i “fotografů”.

Liší se stylem, liší se fotografickou technikou, postprocesem, tedy zpracováním výsledných snímků, dále přístupem k samotnému focení, přístupem ke svým zákazníkům či potenciálním zákazníkům
a samozřejmě zkušenostmi, které jsou k nezaplacení! Pokud si vybíráte fotografa na svou svatbu, doporučuji zvážit všechna pro a proti a nerozhodovat se pouze na základě ceny. Je sice hezké, že Vás strýček ze třetího kolene má taky zrcadlovku a nafotí Vám vše zadarmo, ale vážně zvládne nafotit Váš velký den tak, jak si to přejete?!

Uvědomte si, že svatbu máte (v tom lepším případě 😀 ) jen jednou za život a jedná se tedy o neopakovatelnou událost, kde není žádná vidina dalšího pokusu. Vzpomínky časem vyblednou a jedinou pořádnou vzpomínkou jsou prstýnky a fotky.

Pamatujte na to, že základem je, abyste si se svým fotografem sedli a vzájemně si rozuměli. A to jak po stránce lidské, tak představami o Vašem velkém dni :).

Pokud má fotograf ve svém portfoliu samé svatby v přírodě, na statcích, rustikální či boho svatby, nemůžete předpokládat, že Vám v pohodě nafotí svatbu na radnici.

Stejně tak pokud je Vám písemná či telefonická komunikace nepříjemná a s fotografem si nesedíte, je zde opravdu jen malá šance, že při osobním setkání se to změní a Vám bude ve vzájemné společnosti příjemně ;-).

S fotografem strávíte hodně času – kromě celého svatebního dne proběhne komunikace před svatbou, samotná předsvatební schůzka, komunikace po svatbě, případně osobní předání výsledných fotografií.

Tedy opravdu – cítit se příjemně a v pohodě je pro výsledné fotky naprosto zásadní a rozhodující! Křeč a stres žádný Photoshop nevyřeší…

Fotograf by měl mít profi výbavu, včetně záložního těla a objektivů, náhradní paměťové karty a baterie.

Neexistuje, že by došla baterka nebo místo na kartě nebo hůře – selhala by technika a Váš fotograf by se sebral a odjel. Bohužel už i o pár takových případech jsem slyšela :-(.

Mimo jiné by Váš fotograf měl být:

Další otázka, kterou byste si měli položit – opravdu Vás strýček zvládne být ve správný okamžik
na správném místě? Bez toho aniž by narušoval přirozený vývoj svatby, nerušil Vás při konverzaci
s hosty a netahal Vás za rukáv a nenatáčel Vás do správného světla? Zaznamenat všechny detaily včetně zachycení atmosféry není jednoduché. Stejně tak kamarád, který ve svém volném čase fotí motocross či akty v ateliéru, není tím nejvhodnějším adeptem.

Svatba je velmi specifická disciplína:

Váš fotograf by měl ovládat hned několik disciplín, a to především reportáž, portrét, případně mít cit pro focení detailů, výzdoby, dekorací, protože svatba je z velké části reportáž, dále ale taky portrét, trochu produktovka, trochu móda a i krajina…

Zároveň by fotograf měl umět tak nějak “splynout s davem”.

Během svatebního dne nastává x momentů, kdy fotograf musí být ve střehu, stát na správném místě a předvídat dění, které musí zachytit. Musí znát svatební zvyky, které jsou součástí většiny svateb
a nesmí ho překvapit/ vylekat ani nepřízeň počasí, případně jiná nenadálá událost. Musí si umět poradit v mnoha situacích a musí umět improvizovat a přitom neztrácet úsměv na tváři.

Shrnu-li to, náročnost svatby by se dala popsat zhruba těmito body:

I po několika letech, co fotím svatby (po letošní sezóně, tzn. 2019, jich mám za sebou celých 83, pokud dobře počítám a na žádnou jsem nezapomněla),
je to pro mě stále náročná disciplína, která mě ale nesmírně baví, ale zároveň mě dokáže odrovnat na celý další minimálně 1 den.


A za co všechno tedy vlastně platíte/ co všechno fotograf musí mít, za co musí zaplatit…

Technika samozřejmě není nesmrtelná a je jí třeba obměňovat.

A abych nezapomněla, dále jsou to:

Musí mít také v čem se dopravit na focení/ Vaši svatbu (vlaky, autobusy, MHD jsou sice hezká a eko věc, ale většinou nejezdí v brzké sobotní ráno někam na “konec světa” a večer Vás z konce světa neodvezou zpět domů).

Dále musí každý OSVČ zaplatit:

Dost z nás má mimo jiné provozovnu, kde musí zaplatit:

A další věci, které ne každý z Vás vidí, je ČAS, který s Vámi a Vašimi přípravami trávíme.

Není to totiž pouze samotný svatební den, kdy já, jako fotografka, s Vámi strávím celý den, cukrářka “pár” hodin vyrábí a zdobí dort,…

Počítejte tedy se mnou:

Sečteno a podtrženo – celkem tedy cca 41 – cca 74hod. (samotná práce tedy 1 – 2 týdny)


A jaktože jsou na trhu tedy tak obrovské rozdíly a někdo si za focení svatby vezme 10tis. a někdo 30tis. Kč?
Jsou v podstatě 3 případy fotografa s nízkou/ nižší cenou:

A kdy fotografa oslovit, aby měl volno?

Záleží určitě na vytíženosti každého fotografa – řádově je ideální se ozvat alespoň 12 – 6 měsíců před Vaší svatbou. Pokud chcete mít jistotu, že Vám svatbu nafotí Váš vysněný fotograf, platí pravidlo:

Čím dříve, tím lépe.