Dovolit či nedovolit svatebčanům fotit na Vaší svatbě? Toť otázka…

Chystáte konečně svou svatbu a chcete mít vše do puntíku? Už máte vybrané své vysněné šaty, místo, oddávajícího, prstýnky,… finišujete a řešíte už jen pár detailů?

Pak už možná nastal čas na řešení otázky, zda dovolíte svým svatebním hostům na Vaší svatbě fotit…?

 

Většina z Vás už určitě na nějaké svatbě byla a možná jste zažili neukázněné hosty, kteří se při obřadu zvedali ze svého místa a samotný obřad rušili nebo svatebčan před Vámi Vám zacláněl ve výhledu svým mobilem…
Nepříjemné, že?

Vzhledem k tomu, že mám za sebou velkou spoustu svateb, zažila jsem už opravdu ledacos.

 

A ačkoliv se domnívám, že nikdo z přítomných takto nejedná se špatným úmyslem, ale spíš si danou situaci neuvědomuje, dovolila jsem si pro Vás sepsat pár příkladů:
(Upozorňuji, že fotky jsou vyšťourané za poslední roky z konverzace s kolegy z oboru, tedy jde pouze o náhledy a kvalita tomu odpovídá 😀 )


  • Jednou jsem byla na place s oddávajícími a kameramankou a začal se přímo tam motat ještě strejda/ děda/ známý snoubenců.
   Bohužel si ale vybíral takové úhly, kde byl vždy naproti mně a pořídit záběr bez strejdy tedy úplně nešlo. Udělala jsem pár kroků, abych našla nový úhel,
   ale strejda můj pohyb zrcadlil a opět nastal stejný problém.

   Občas se totéž bohužel stává i s kameramany (ale o tom zase příště ). Zvláštní, že protější strana Vás v záběru nemá… nebo má?! 😀


  • Na další svatbě jsem se setkala s moderátorem, který zároveň držel mikrofon a foťák a cvakal jako vzteklý. Prosím, držme se každý toho, co umíme a proč na dané akci jsme ;-).
   Není nic snazšího, než fotografovi dát kontakt a poprosit ho o zaslání fotek. Každý fotograf to jistě za označení rád udělá ☺.


  • Na jedné z dalších svateb při zahájení obřadu a příchodu ženicha s maminkou a nevěsty s tatínkem se jeden z dědečků pohyboval celý nástup před ženichem i za ženichem,
   dokumentoval si na mobil s prstem na spoušti každý jejich krok, ze všech úhlů, stejně tak u družiček a nevěsty, a to aniž by koukal na to, co fotí…
   Toto pokračovalo v průběhu celého dne. Co myslíte? Pořídil tisíce stejných fotek, které nebyl schopen ani prohlédnout a pak hromadným označením putovaly do koše? Taky myslím. ☹
   Příchod nevěsty/ ženicha se svými rodiči/ výměna prstýnků/ sliby/ první novomanželský polibek = Jedinečný okamžik, který nelze opakovat!


    

  • Svatebčané, kteří po celou dobu obřadu obřad natáčí nebo fotí a po celou dobu tedy mají zařízení před obličejem a není možné udělat jejich fotku pro snoubence – nevypadá to hezky.


  • Podmínky na jedné svatbě byly zhruba takovéto:

   Představte si, že při prvním polibku novomanželů se už tak nakláníte přes dobrých 50cm široký keř, hledáte mezírku mezi oddávajícím a matrikářkou
   a vedle Vás se najednou zjeví dalších 5 lidí a Vy se nemáte kam hnout, abyste udělali další, ještě lepší záběr z jiného úhlu…

   Okřikování lidí je hrubé a neslušné + jako fotografka nechci narušovat obřad + musím dělat svou práci a získat pro novomanžele ten nejlepší možný záběr – za to mi přeci platíte, že?
   A co mám tedy jako fotograf dělat teď, jak jednat? Hluboký nádech, výdech, natahování se přes křoví, balancování a získávání záběrů s úsměvem na tváři…A takto bych mohla pokračovat… Myslím ale, že pro představu je toto dostačující ☺.


Tohle zamyšlení je cíleno jak na snoubence, kteří plánují svou svatbu, tak na svatebčany.

Proto tedy, prosím, zamyslete se…

Opravdu si potřebujete nutně udělat fotku snoubenců na mobil – např. při obřadu a zezadu?
Vážně si takovou fotku vytisknete nebo poputuje rovnou do koše?
Vážně potřebujete ihned poslat fotku kolegům do práce, kamarádům či těm, kteří se nedostavili?
Určitě si rádi počkají na fotky od profíka, případně jiné fotky, které jim novomanželé sami zašlou
.

A v neposlední řadě – chcete se pochlubit na sociálních sítích nevěstou a ženichem?
S důrazem říkám: PROSÍM, TOHLE NEDĚLEJTE!!! Jediný, komu přísluší světu oznámit, že jsou svoji, je právě nevěsta se ženichem.
Vystavujte si tedy svá selfiečka, ale rozhodnutí, zda chtějí viset na sociálních sítích, nechte, prosím, na nich.


Neapeluji na Vás z toho důvodu, že mně i mým kolegům fotografům a kameramanům ztěžujete práci, ale svatebčané, zkuste se zamyslet,
jak svým jednáním můžete otravovat další svatební hosty, rušit oddávající a snoubence, či hůř – zkazit jim vzpomínku na velký životní okamžik…
A aby zůstaly nevěstě oči pro pláč, to nechceme nikdo, že ☺…


Na závěr:

Svatebčané, odložte tedy své mobily a foťáky, alespoň po čas obřadu, a užijte si svatbu bez chytrých zařízení. Třebas postřehnete takové maličkosti, kterých byste si na displeji ani nevšimli.
A hlavně – prožijete a vtisknete si do paměti vše, i s atmosférou, která po daný den panovala.
A to za to stojí –  nemyslíte???

 

Přeci jen si potřebujete udělat fotku novomanželů na své zařízení? Jasně, není problém, den je dlouhý a budete mít mimo obřad spoustu příležitostí :).

Chcete mít památku s novomanželi? Nestyďte se a poproste fotografa. Jistě Vám rád společnou fotku udělá – od toho tam mimo jiné totiž je ;-).

 

A vy, snoubenci, pokud chcete mít jistotu, že se neukáznění svatebčané na Vaší svatbě nebudou vyskytovat, pojistěte se a vytvořte si cedulku, kterou své přání hostům sdělíte.

A jak jim slušně sdělit, že si nepřejete, aby (alespoň) při obřadu nefotili? Inspirujte se níže.